مسکن اجتماعی سال ۹۵ کلید می‌خورد 1394/10/20

 علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از عملیاتی‌شدن مسکن اجتماعی از اواخر سال ۹۵ خبر داده و همزمان هم خبر می‌رسد وزارت راه و شهرسازی برنامه‌ای برای عملیاتی‌کردن مسکن اجتماعی در سال‌جاری ندارد و این وزارتخانه هم برنامه‌های خود را به سال۹۵ موکول کرده است.
مسکن اجتماعی، طرح دولت حسن روحانی برای خانه‌دارکردن افراد ضعیف جامعه است و قرار است جایگزین طرح مسکن مهر شود. وزارت راه و شهرسازی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به‌صورت مشترک مسئولیت پیشبرد مسکن اجتماعی را بر عهده دارند. همچنین قرار است برخی نهادها و سازمان‌های دولتی هم در اجرای این طرح ایفای نقش کنند.
با این حال نبود پول باعث‌شده این طرح همچنان روی کاغذ باقی بماند. حتی خبر دقیقی هم درباره میزان بودجه درنظر گرفته شده برای این طرح در سال ۹۵و از آن مهم‌تر میزان تخصیص بودجه درنظر گرفته شده نامعلوم است. در این زمینه با حامد مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت‌وگو کرده‌ایم و آخرین مراحل اجرای طرح مسکن اجتماعی را جویا شده‌ایم.
•    طرح جامع مسکن در فاز اجرایی در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
با توجه به اینکه کلیه برنامه‌های نهادسازی و عملیاتی طرح بازنگری جامع مسکن در ۷محور اصلی قابل طبقه‌بندی است، از سوی مقام عالی وزارت، پیگیری تحقق برنامه‌های هر یک از این محورها برعهده یکی از سازمان‌های تابعه به‌عنوان مسئول و برخی از سازمان‌های دیگر به‌عنوان همکار، گذاشته شده است.
به علاوه نهاد دبیرخانه راهبردی طرح جامع مسکن نیز تشکیل و مقرر شده که هر یک از متولیان مذکور با همکاری سایر دستگاه‌های مرتبط ضمن اولویت‌بندی برنامه‌های مربوط به تدوین فرایند اجرای برنامه‌ها بپردازند و ضمن هماهنگی با دبیرخانه راهبردی الزامات و قوانین ضروری برای عملیاتی‌کردن در قالب محورهای اصلی احصا و عملیاتی شود. لازم به ذکر است برخی از برنامه‌های طرح جامع مسکن ازجمله برنامه مسکن اجتماعی در قالب یک برنامه مشترک میان وزارت راه و شهرسازی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تدوین شده و در مراحل نهایی و هماهنگی با سیستم بانکی (جهت اعطای تسهیلات) و دولت (پرداخت یارانه) برای اجرا قرار داد.
•    آیا در بخش‌هایی نظیر مسکن کم‌درآمدها که نیاز به بودجه است، پیش‌بینی بودجه برای سال آینده شده است؟
یکی از مهم‌ترین برنامه‌های مسکن کم درآمدها در قالب برنامه مشترک تأمین مسکن است که با هدف تأمین مسکن ملکی و اجاره‌ای برای اقشار خاص و تحت پوشش نهاد حمایتی و سایر اقشاری که توانایی فراهم کردن سهم آورده متقاضیان را ندارند، در حال پیگیری است.
با توجه به محوریت منابع یارانه‌ای و موانع موجود برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به این گروه‌ها، مقرر شده که برای سال‌جاری با استفاده از منابع و ظرفیت‌های موجود هر یک از نهادها و سازمان‌های متولی کم درآمدها مانند کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی، سازمان تأمین اجتماعی، بنیاد مسکن و وزارت راه و شهرسازی و با تکیه حداقلی به منابع یارانه‌ای، این برنامه تا پایان امسال قابلیت اجرا پیدا کند. بر این اساس در سال‌جاری و در قالب بودجه سال ۱۳۹۴منبعی برای تحقق این برنامه دیده نشده است ولی قطعاً در بودجه‌های سنوات آتی و در قالب برنامه ششم ردیف خاصی برای این موضوع پیش‌بینی و پیشنهاد می‌شود.
بدیهی است برای تأمین مسکن کم‌درآمدها در قالب مسکن مهر در بودجه سال ۱۳۹۴و همچنین پیش‌بینی سال ۱۳۹۵منابع لازم پیشنهاد شده است.
•    کمبود منابع دولت چه تأثیری در فرایند اجرای طرح جامع مسکن به‌خصوص در بخش مسکن کم‌درآمدها دارد؟
با توجه به اینکه در قالب طرح جامع مسکن کلیه برنامه‌های حمایتی مسکن از طریق پرداخت تسهیلات یارانه‌ای یا تأسیس صندوق‌هایی که خانوارهای کم‌درآمد را بانک‌پذیر می‌کند، عملیاتی خواهد شد، لذا تأمین منابع یارانه‌ای از سوی دولت محترم ضرورت دارد و بدون تخصیص‌ منابع و اعتبارات لازم و کافی امکان تحقق کامل این برنامه‌ها فراهم نیست.
•    طبق طرح جامع، نهادهای حمایتی، بودجه دولت و منابع بانکی برای اجرای بخش مسکن کم‌درآمدها باید وارد عمل شوند و بودجه بدهند، هر ۳بخش با کمبود منابع مواجه هستند چه ضمانتی هست که منابع مورد نظر در این بخش‌ها وصول شود و مسکن کم‌درآمدها وارد فاز عملیاتی شود؟
همانطور که قبلاً نیز اشاره شده برنامه مشترک تأمین مسکن کم درآمدها در سال اول از طریق منابع و ظرفیت‌های موجود هر یک از نهادهای حمایتی، آغاز خواهد شد. اما با توجه به رویکرد خروج از رکود اقتصادی دولت، جایگاه بخش مسکن در اقتصاد و سهم قابل ملاحظه آن در ایجاد رشد اقتصادی، قاعدتاً حمایت از برنامه‌های بخش مسکن چه از سمت تقاضا و چه از سمت عرضه در اولویت‌های سیاستگذاری دولت قرار خواهد گرفت.
لذا با توجه به اینکه برنامه‌های بخش مسکن در قالب محورهای اصلی طرح بازنگری طرح جامع قابل تحقق است، امیداریم منابع مالی این برنامه‌ها در قالب بودجه‌های سنواتی تأمین شود، ضمن اینکه هیچ‌گونه الزام و ضمانت قانونی برای تأمین مالی این برنامه‌ها از سوی دولت، همانند برنامه‌های سایر بخش‌ها، وجود ندارد.
•    مجری اصلی طرح مسکن اجتماعی چه دستگاهی است؟ در طرح جامع بیش از ۱۰نهاد، دستگاه و وزارتخانه در آن مسئولیت دارند، چگونه هماهنگی میان آنها انجام می‌شود که کار پیش‌ برود؟
اجرای برنامه مسکن اجتماعی در قالب برنامه مشترک میان وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیری می‌شود. در این برنامه مشترک کلیه نهادها و سازمان‌های حمایتی که متولی سازماندهی هیأت رفاهی اقشار خاصی هستند مانند کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی، سازمان تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری ساماندهی متقاضیان واجد شرایط خود و بنیاد مسکن نیز ساماندهی خانوارهای نیازمندی که تحت پوشش هیچ‌یک از نهادهای حمایتی قرار ندارند را در قالب این برنامه بر عهده خواهند داشت. تعیین سازوکارهای تأمین مالی آن نیز در سطحی بالاتر و برای کلیه این خانوارها با استفاده از ظرفیت‌های موجود میان وزارتخانه‌های طرف تفاهم انجام خواهد شد.
•    وام مسکن تهرانی‌ها ۱۰۰میلیون تومانی می‌شود؟
وزیر راه و شهرسازی از پیشنهاد افزایش وام مسکن تهرانی‌ها به ۱۰۰میلیون تومان خبر داده است. عباس آخوندی در شرایطی این خبر را اعلام کرده که هفته گذشته در جلسه شورای پول و اعتبار افزایش وام خرید مسکن از ۳۵به ۶۰میلیون تومان تصویب شد. عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه میزان تسهیلات پرداختی برای خرید مسکن باید بیش از نرخ‌های فعلی باشد گفت: در حال حاضر سقف تسهیلات قابل اعطا بر خرید مسکن روی هر واحد در شهر تهران ۸۰ میلیون تومان و وام جعاله نیز ۱۰ میلیون تومان و در مجموع ۹۰ میلیون تومان است که پیشنهادم این است با افزایش تسهیلات جعاله به ۲۰ میلیون تومان، سقف تسهیلات خرید مسکن به ۱۰۰میلیون تومان برسد.
البته هنوز این موضوع به تصویب شورای پول و اعتبار نرسیده و فقط در حد یک پیشنهاد است. آخوندی گفت: علاوه بر این با موافقت شورای پول و اعتبار در جلسه سه‌شنبه‌شب، سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز مسکن (خرید اوراق تسهیلات) که تاکنون ۳۵ میلیون تومان بود به ۶۰، ۵۰ و ۴۰ میلیون تومان به‌ترتیب در شهر تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و سایر مناطق شهری افزا��ش پیدا کرد.

منبع( http://www.hamshahrionline.ir )